Peer to peer půjčky
Každý by rád zhodnotil peníze, a ještě by si rád hověl v dneska tak módním trendu „nedávat peníze velkým korporacím“. Možností není tak moc v takovém případě, avšak stále více a více se rozšiřují tzv. peer to peer půjčky, zkrátka lidé půjčují ostatním skrze nějakou platformu, která tyto lidi, tedy investory a ty, kteří si půjčují, sdružuje. Není to vůbec žádná věda a pokud chce člověk aspoň pár stovek na účet, není nic lepšího než se vrhnout do tohoto systému. Otázkou však je, jestli není výhodnější vhodit peníze raději na účty zahraničních klientů než těch českých – český finanční trh má totiž zvláštní vlastnost, je tu tak nějak zažitá představa, že z lidí se musí vysávat víc peněz, než je běžné v jiných zemích. Je to takový trochu fenomén hyperkapitalismu, který nám tu z devadesátých let zbyl a neustále trvá. To však vůbec nevadí, člověk si i tak přijde na pěknou stovku – pokud ale umíte anglicky nebo německy, je lepší raději zainvestovat na zahraničních účtech, přeci jen si vyděláte více a poplatky platforem tam nejsou tak závratné. Pokud se ale bojíte cizího trhu a jiných vod, bude lepší, pokud si to vyzkoušíte na tom trhu českém.
Jaký je rozdíl mezi investičním fondem a tímhle?
V investičních fondech dáváte finance nějakému subjektu, který fond spravuje a ten za vás bude investovat do akcií, dluhopisů, společností, podílů, bůh ví čeho dalšího – je tu jedno velké pro a proti, nejste to vy, kdo rozhoduje. Vždycky tam bude tým odborníků, kteří budou jisté kroky dělat za vás.Stejné pro / proti je i u p2p půjček – vy sami na své vlastní riziko rozhodujete, kam peníze půjdou, ale zase víte, kam jste je dali a co se s nimi děje.
P2P jsou možná i lepší
Lidé, kteří si chtějí půjčit, vás totiž musí zaujmout. Tomu přispějete na nové auto, tomu na rekonstrukci, někomu zase na nový hrací počítač. Vy rozhodujete, kam peníze půjdou a zvažujete, jestli nabízený úrok a délka splácení je přesně dle vašich představ.