Jak vycházet s rodiči, když jsme dospělí a bydlíme ve společném domě?
Člověk je tvor sociální a potřebuje kontakt s ostatními lidmi. Když jsme malí, pomalu se utváří vztah s našimi rodiči. Potom trochu vyrosteme a učíme se vyjadřovat nesouhlas s názory našich rodičů, nejprve brekem a později odmlouváním. Když dospíváme, máme většinou zcela opačné názory a přichází hádky. A pak dospějeme a zjistíme, že vlastně ti rodiče nemají až tak špatné názory a s některými dokonce souhlasíme.
Společné bydlení – první kámen úrazu
Pokud bydlíme s rodiči ve společné domácnosti například v dvougeneračním domě, všichni chodíme do práce a dokážeme komunikovat, nevznikají problémy. Čas od času se naše názory mohou lišit, řešíme, jestli letos postavit bazén nebo ne, či kdo poseká trávník, ale nejedná se o závažná témata. Ovšem pak si pořídíme dítě nebo jdou rodiče do důchodu a chod domácnosti je rázem úplně jiný.
Výchova a zase ta výchova
Ačkoliv nás naši rodiče vychovali a pravděpodobně to udělali dobře, názory na výchovu potomků se mohou lišit. A přichází první kámen úrazu. Rodič zakáže a prarodič dovolí či naopak. Je velmi důležité si ujasnit určitá pravidla a ta se snažit dodržovat, což se lehce řekne, ale hůř dodržuje. Protože když dítě přijede na prázdniny k babičce a dědovi, většinou tam bývá odlehčený režim. Večerka je posunutá, dítě může jíst čokoládu, nemusí se učit a mohla bych pokračovat ve výčtu dalších skvělých aktivit. Ovšem když bydlíme pod jednou střechou, prarodiče mají s takovýmto rozmazlováním trochu smůlu. Řešení tu ale je. Nechte děti u prarodičů po určitou předem domluvenou dobu a nepleťte se jim do toho. Maximálně je poproste, ať omezí sladkosti po šesté večer. A oni se pak nebudu plést do výchovy vám.
Mějte pochopení a naučte empatii i rodiče
Když jdou naši rodiče do důchodu, je to velká událost, která ovšem má svá úskalí. Člověk v důchodu si může připadat nepotřebný, začíná mít víc a víc zdravotních potíží, nudí se. A tak vymýšlí program i pro ostatní členy domácnosti, kteří chodí ještě do práce. Pokud vymyslí náš rodič – důchodce- , že se půjde v sobotu kácet strom, těžko mu vysvětlíte, že už jste si něco naplánovali. Pro něj je to změna, těší se na to a vy bohužel nemáte jinou možnost, pokud tedy nechcete, aby situace vyvrcholila v hádku a možná i výčitky. Zkuste si se svými rodiči promluvit, vysvětlit jim, ať si vzpomenou, jaké to bylo, když oni chodili do práce a že samozřejmě rádi půjdete kácet strom, ale musíte to vědět dřív.