Výroba domácího mýdla

0 Comments

V obchodě s výtvarnými potřebami (i všude na internetu) lze zakoupit průhlednou mýdlovou hmotu. A to je to hlavní, co budete potřebovat. Čekali jste výrobu úplně od píky? To by nebyl úplně nejbezpečnější postup. Při něm se používá hydroxid sodný, což je žíravina. Hmota se pak navíc vaří a nějakou dobu se nechává uzrát, kvůli snížení zásaditosti.

Kilo takové hmoty stojí okolo 150 Kč. To je dost a mělo by vám to vydržet až na tucet výrobků. Na obarvení pak můžete použít i potravinářské barvivo, nebo koupit přímo barvy na mýdlo. Tím byste měli vyřešenou složku, která zapůsobí na zrak. Každopádně správné mýdlo by mělo i vonět. Proto si pořiďte i nějaké vonné esence.
domácí nazdobené mýdlo

K výrobě pak budete potřebovat jen to, co najdete doma. Tedy 2 hrnce, vařečku a naběračku. Jako formičku můžete použít cokoliv, co není moc velké a hluboké. Odlévat hmotu do misky by byl špatný nápad a výsledek by se vám samotným nelíbil. Buď tedy investujte a zakupte si silikonové formičky s nějakým pěkným vzorem anebo použijte třeba menší boxík, pokud doma máte. Fantazii se meze nekladou.

Ukrojte si kousek z mýdlové hmoty a nechte ji rozpustit na vodní lázni. Kdyby se náhodou stalo, že jste na ni zapomněli a hmota se zahustila, stačí do ní přidat vodu a půjde s ní opět pracovat. Až tedy bude rozpuštěná, přidejte barvivo. Ale opatrně s tím. Pokud používáte barvy na mýdlo, jsou docela agresivní. Můžete přidat i sušené byliny, čistě pro krásu. Nebojte se zkoušet co vás napadne. Někteří do svých mýdel přidávají i květy, mák, kávová zrna a koření. Samozřejmě ne všechno naráz. Na závěr přikápněte vonnou esencí.
přírodní mýdlo

Nyní stačí výrobek přelít do formičky a čekat, až ztuhne. Je vhodné ho uložit do chladnější místnosti, třeba do spižírny. Hlavně ne do lednice, orosil by se. Po ztuhnutí ho vyndejte a ozdobte podle svých představ. Například ho ještě můžete ozdobit zbylými bylinami apod. a obvázat hezkou stužkou. Vlastnoruční výrobek určitě potěší i jako krásný dárek pro vaše blízké.